CARLO GAVAZZI RM1A60D50 SSR, Panel Mount, 660VAC, 32VDC, 50A
★★★★★ 4.6 52 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by weebnew.site
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • <b>Price For:</b> Each<b>Return policy:</b> Item is non-cancelable and non-returnable<b>Order Unit:</b> Each 1 <b>Contact Configuration:</b>: SPST <b>Control Voltage DC Max:</b>: 32 <b>Control Voltage DC Min:</b>: 4 <b>Control Voltage Max:</b>: 32 <b>Control Voltage Min:</b>: 4 <b>Control Voltage Range:</b>: 4V DC to 32V DC <b>Load Current:</b>: 50 <b>Operating Voltage Max:</b>: 660 <b>Operating Voltage Min:</b>: 42 <b>Relay Terminals:</b>: Screw
  • <b>SVHC:</b>: No SVHC (17-Dec-2014) <b>Switching Mode:</b>: Zero Crossing
Item Weight 0.01 ounces
Manufacturer CARLO GAVAZZI
Item model number RM1A60D50
Product Dimensions 12 x 24 x 24 inches
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
52 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (44)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (5)